Existuje nějaký doporučený metadatový formát pro e-VŠKP? Ano, Komise připravila již reálnou verzi 1.0 dokumentu Metadatový soubor pro elektronické vysokoškolské kvalifikační práce v ČR. Tento dokument definuje standardní národní metadatový soubor pro popis elektronických vysokoškolských kvalifikačních prací (e-VŠKP) obhájených na vysokých školách v České republice a metody reprezentace zařazených metadatových prvků pro potřeby jejich komunikace v prostředí počítačových sítí.
Je třeba i po novele VŠ zákona uzavírat na VŠKP licenční smlouvy? Po posledních událostech:
a) panelová diskuze na konferenci Inforum ze dne 25. 5. 2006 konané za přítomnosti právníků a odborníků (zejm. JUDr. Jiří Srstka, JUDr. Boháček. PhDr. Zdeněk Matušík)
b) výklad MK ke vztahu novely VŠ zákona a autorského zákona
c)platné novele autorského zákona ze dne 22. 4. 2006
Komise eVŠKP doporučuje uzavírání licenčních smluv pro případy, že škola chce zpřístupňovat obsahy VŠKP mimo prostředí své školy tj. na Internetu, nebo půjčovat originály či rozmnoženiny děl absenčně.
Co se přesně rozumí pojmem „databáze kvalifikačních prací“ ? Bohužel však novela vysokoškolského zákona nedefinuje blíže, o jaký typ databáze má konkrétně jít. Komise eVŠKP vychází z definice pojmu databáze jak jej definuje Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy. Způsob zpřístupnění podle novely má určit vnitřní předpis školy – škola se tedy může rozhodnout, jaký typ databáze zvolí. Komise se však přitom přiklání k názoru, že má jít o databázi plných textů, protože pouze touto formou lze „zpřístupňovat práce“, nejen záznamy o nich.
Komentář Komise eVŠKP: Vysoké školy mají nyní k dispozici velmi vyspělé technologie. Lze tedy předpokládat, že mají dostačující podmínky pro to, aby mohly bez problémů zahájit nejen celoškolní standardizovanou evidenci VŠKP (formou bibliografických záznamů v digitalizované formě např. v elektronickém knihovním katalogu a doplnily ji o pár údajů navíc tak, jak jsou požadována pro metadata, čímž pomohou připravit cestu pro evidenci na národní úrovni), ale – byť třeba výhledově – také sběr a zpřístupňování elektronických plných verzí prací. Pokud jej již nyní nemají v chodu, může následovat jeho nasazení po přechodném stavu tj. ve druhé fázi. Celý proces mohou pomoci významně urychlit Komisí připravená doporučení.
Co přináší novela autorského zákona ze dne 22. 4. 2006 ve vztahu k VŠKP? V souladu s § 37 odst. 1 d je možné – pokud to autor výslovně nezapověděl - půjčovat všechny VŠKP „na místě samém“ tj. prezenčně bez ohledu na dobu jejich vzniku a bez nutnosti k tomuto účelu uzavírat licenční smlouvy s autory.Pozn. Tzn., že pokud v minulém období již byla s autorem uzavřena licenční smlouva, v níž bylo toto prezenční půjčování zapovězeno, taková práce se půjčovat nemůže, ledaže by byla sjednaná smlouva zrušena.