Během celé konference BA 2024 mohou účastníci pokládat otázky přednášejícím prostřednictvím aplikace Slido.

Pokud nezbude čas na otázku hned po prezentaci, uděláme všechno pro to, aby přednášející odpověděli písemně přímo do Slida. Prosíme o trpělivost.

Kód pro připojení na slido.com: 349 32 09

Přímý link pro připojení: https://bit.ly/ba2024slido

09:00–09:30
PREZENCE ÚČASTNÍKŮ
09:30–09:40
Slavnostní zahájení konference BA 2024

doc. Mgr. Petr Kopecký, Ph.D., rektor Ostravské univerzity

09:40–09:50
Úvodní slovo předsedy VV AKVŠ ČR a trocha organizačních informací

Václav Šubrta (VV AKVŠ & VŠE), Blanka Jankovská (VV AKVŠ & UPCE)

09:50–10:30
Design služeb v akademických knihovnách: interakce mezi vizemi a touchpointy

Ladislava Zbiejczuk Suchá (KISK FF MU)

Má smysl přemýšlet o knihovnictví jako o designové disciplíně? Má být každá knihovnice zároveň designerka? A co nám i knihovnám přinese, když porozumíme principům designového myšlení? Příspěvek zasadí oblast designu služeb do praxe (akademických) knihoven, provede příklady inovací tradičních i digitálních služeb, představí nejužitečnější metody navrhování služeb a představí design jako nástroj nejen pro řešení problémů, ale i formulování vizí a prosazování změn.

10:30–11:20
Příběh iVysílání České televize

Zdeněk Lanc (Česká televize)

Televizní vysílání je veřejnou službou s dlouhou tradicí. Rozmach rychlého internetu a příchod nových globálních hráčů přinesl zásadní proměnu diváckých návyků. Vzniká nový standard sledování pořadů, který stále více vytlačuje tradiční televizní vysílání. Aby ČT zůstala v tomto světě relevantním médiem, musí se inovovat uvnitř i navenek. Jak jsme v průběhu dvou dekád budovali největší českou videoplatformu? Které výzvy jsme překonali úspěšně a na jakých jsme si natloukli nos? Obojí je skvělou zkušeností, o kterou se s vámi rád podělím.

11:20–12:00
Černá kostka, nová Moravskoslezská vědecká knihovna

Andrej Harmečko, ředitel (Černá kostka, příspěvková organizace)

Černá kostka se v Ostravě řeší již 20 let. Ve stručném představení projektu si ukážeme nejen současnou podobu nové instituce, ale také cestu od původního zadání k novému návrhu služeb a celkově filozofii budoucí knihovny.

12:00–12:15
SPOLEČNÉ FOCENÍ

12:15–13:45
OBĚD

Každý účastník si oběd zajišťuje po vlastní ose v přilehlých restauracích. Doporučené restaurace jsou uvedeny v mapce Kam na oběd https://maps.app.goo.gl/JbstUs8vDCG7Rb389.

13:45–14:05
Sponzorská prezentace: Tritius Solutions
14:05–15:15
Blok novinek a zajímavostí z vysokoškolských knihoven
  1. Podpora informační gramotnosti v bakalářském studiu: zkušenosti FF UK, Adéla Jarolímková (ÚISK FF UK)
    Příspěvek představí pětileté zkušenosti s e-learningovým kurzem Proseminář akademické práce, který je povinnou součástí všech nově akreditovaných bakalářských studijních programů na Filozofické fakultě UK, a jehož významná část se zaměřuje na podporu informační gramotnosti studentů, a sice vyhledávání a posuzování informací, využívání různorodých informačních zdrojů, citační a publikační etiku. Zhodnotí silné a slabé stránky této formy výuky v heterogenním prostředí Filozofické fakulty a popíše výhled do budoucna.
  2. Stop Predatory Practices – Knihovníci proti predátorům, Kristýna Paulová (ČZU)
    Dva roky už uběhly od vytvoření naší iniciativy proti predátorským praktikám ve vědě. Za tu dobu se vytvořilo nejen mezinárodní konsorcium, ale také proběhlo několik workshopů, seminářů. Vznikl otevřený výukový modul, nabídka cvičení i doporučení pro instituce, jak o predátorech informovat a omezovat jejich vliv. Příspěvek představí nejen naše zkušenosti, ale také naše plány do budoucna a možnosti zapojení pro další knihovny.
  3. Projekt zpřístupnění digitálních knihoven studentům se specifickými potřebami, Barbora Drobíková (UK)
    Cílem příspěvku je seznámit VŠ knihovny s probíhajícím projektem zpřístupňování českých digitálních knihoven a digitalizátů textových dokumentů studentům (uživatelům) se specifickými potřebami včetně právního rámce těchto služeb. Výsledky projektu budou moci využít všechny české vysoké školy.
  4. Nemožné na počkání, zázrak za šest měsíců, Jarmila Dvořáčková (OU)
    Představíme vám příběh studovny Jacquese Rupnika v Univerzitní knihovně Ostravské univerzity. Od prvotní myšlenky na novou studovnu až po její slavnostní otevření uplynulo pouhých šest měsíců. Nový design prostor nejen zvýšil komfort uživatelů, ale také proměnil studovnu v inspirativní místo pro studium, setkávání a pořádání významných univerzitních a kulturních akcí.
15:15–15:40
Jak (ne)učit akademické knihovny design služeb

Pavla Martinková, Zuzana Matulíková (obě FF MU)

Neformální pracovní skupina AKVŠ pro design služeb v letošním roce pořádala sérii webinářů a mentorský program. Podíváme se na její činnosti, výstupy a sesbírané poznatky o vnímání designu služeb v českých akademických knihovnách.

15:40–16:00
Sponzorská prezentace: Albertina icome Praha

16:00–16:30
PŘESTÁVKA NA KÁVU
16:30–16:50
Sponzorská prezentace: EBSCO
16:50–17:30
Kognitivní bezpečnost aneb Houstone, máme meta-problém!

Kateřina Jiřinová, pedagožka, hybatelka změn a propojovatelka

Jak by vypadal svět, ve kterém by knihovny ztratily svou relevanci? Nejdeme jako společnost náhodou právě tímto směrem? V urgující přednášce se dozvíte, co to je kognitivní bezpečnost a proč by to mělo zajímat právě knihovny!
V první části se seznámíte s Katky příběhem, který ji k tomuto tématu dovedl. V hlavní části přednášky se budeme věnovat problematice kognitivní bezpečnosti jako takové, abychom společně navnímali hlavní kontury a závažnost situace. V závěru pak otevřeme prostor pro hledání řešení z pozice knihoven.

19:00–23:00
Společenský večer v budově Fakulty sociálních studií OU

Těšíme se na setkání s vámi!

09:00–09:30
PREZENCE ÚČASTNÍKŮ
09:30–09:40
Dobré ráno…

Václav Šubrta (VV AKVŠ & VŠE), Blanka Jankovská (VV AKVŠ & UPCE)

Po večerním setkání a ranním běhu navazujeme dalším odborným programem.

09:40–10:00
LIBER Journées: Jak vést s důvěrou i v náročných časech?

Hanka Landová (VV AKVŠ & ČZU)

Co se může stát, když na tři dny zavřete 25 ředitelek a ředitelů evropských univerzitních a specializovaných knihoven do jedné místnosti? O čem mohou mluvit? Nebo nad čím se mohou dokonce i trochu pohádat? A co mají společného požár, zakázané knihy, demonstrace, křivka změny a diskriminace? No, tak přesně o tom si budeme vyprávět. A taky o tom, jak se ocitla bývalá předsedkyně AKVŠ v akváriu.

10:00–11:30
PARALELNÍ SEKCE: dva workshopy a panelová diskuze

10:00–11:30
WORKSHOP 1 (salonek Varšava)
Design služeb – zbytečnost nebo nezbytnost?

Pavla Martinková, Zuzana Matulíková (obě FF MU)

Design služeb už v českých akademických knihovnách všichni znají a dávno dělají. Nebo ne? Přijďte si popovídat o tom, co design služeb znamená pro vás. Je to zbytečnost nebo nezbytnost? Buzzword nebo efektivní nástroj? A proč tohle téma pokaždé vzbudí tolik emocí?

Nutná registrace. Maximální kapacita: 12 osob

10:00–11:30
WORKSHOP 2 (salonek Budapešť)
Praktické využití umělé inteligence v praxi knihovníků

Kateřina Švidrnochová (AI dětem)

Jak si z umělé inteligence udělat praktického pomocníka pro každodenní práci? Společně prozkoumáme praktické aplikace umělé inteligence, které nám ušetří čas a zjednoduší složité procesy tak, aby nám práce dělala radost. Ukážeme si práci s chatboty, základy promptování – tedy umění kladení otázek tak, aby vám AI poskytla přesně ty informace, které potřebujete. Dále se podíváme na to, jak využít nástroj Canva pro generování vizuálních a video materiálů, které zaujmou návštěvníky knihovny. Praktické ukázky a cvičení vám umožní si vše vyzkoušet na vlastní kůži a odnést si konkrétní dovednosti, které můžete okamžitě aplikovat ve své práci.

Nutná registrace. Maximální kapacita: 40 osob

10:00–11:30
PANELOVÁ DISKUZE

Moderuje: Markéta Bočková (FF MU)

Jak jsme (ne)dělali design služeb

Panelová diskuze s lidmi, jejichž strategická rozhodnutí ovlivňují design konkrétních služeb. Vytvářejí organizační kulturu, ve které jsou design a inovace součástí hodnot a vizí, podporují, řídí a motivují týmy, rozhodují o prioritách. A občas také naráží na různě překonatelné překážky. O své zkušenosti se s námi podělí:

Ján Dugovič – IT specialista, UX designer | Národní technická knihovna, projekt CARDS | Univerzita Karlova | člen Asociace UX
Ondřej Fabián – ředitel | Knihovna Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Jana Sikorová – ředitelka | Městská knihovna Znojmo, p.o.
Ladislava Zbiejczuk Suchá – výzkumnice a garantka studijního programu Desingn informačních služeb | Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity

11:30–12:00
PŘESTÁVKA NA KÁVU
12:00–12:20
Sponzorská prezentace: Elsevier

12:20–12:50
Aktuality z pracovních skupin AKVŠ

Kristýna Paulová, vedoucí PS IVIG (ČZU)
Žaneta Procházková, vedoucí PS OS (UK)
Lucie Panchártek Suchá, vedoucí PS EIZ (VV AKVŠ & UK)

12:50–13:10
Jak nastartovat změny v knihovně

Zuzana Matulíková (FF MU)

Změny jsou v dnešní době nevyhnutelné a týkají se i akademických knihoven. Design služeb může být skvělým nástrojem, jak se změnami efektivně pracovat. Ještě lepším „nástrojem“ je ale motivovaný zaměstnanec, který je připravený změny iniciovat, promýšlet a provádět. Přednáška přiblíží život designérky v akademické knihovně a snad bude inspirací dalším, kteří by chtěli ve svých knihovnách něco měnit.

13:10–13:50
Dopad umělé inteligence na knihovníky a jejich služby

Kateřina Švidrnochová (AI dětem)

Umělá inteligence zásadně proměňuje nejen knihovnické služby, ale i samotnou roli knihovníků. Tato přednáška se zaměří na to, jak AI ovlivňuje design informačních služeb a jak se mění chování klientů knihoven v digitálním věku. Prozkoumáme, jak mohou knihovníci využít AI k přizpůsobení služeb aktuálním potřebám uživatelů, kteří očekávají rychlý a přesný přístup k informacím. Zároveň se zaměříme na nové kompetence, které budou knihovníci potřebovat, aby dokázali úspěšně integrovat technologie AI do své každodenní praxe. Přednáška nabídne praktické příklady a inspirace ze světa, jak redesignovat informační služby tak, aby odpovídaly požadavkům moderního uživatele, a jak se knihovníci mohou stát klíčovými průvodci v prostředí, kde AI hraje stále větší roli.

13:50–14:00
Zakončení konference

Václav Šubrta (VV AKVŠ & VŠE)

Pár slov závěrem, než se rozjedeme domů.